img
Fuar Sepeti 10 Şubat 0 116

Şirketiniz Fuarlara Neden Katılmalı?

Ulusal ve uluslararası çeşitli sektörlerde rekabet içerisinde olan birbirinden farklı firmalar, fuar etkinliklerinde kendilerini göstermek için etkili bir duruş sergileme şansı yakalar. Belirli aralıklarla, çeşitli ticari ürünlerin ya da hizmetlerin, iş birliği, bilgi aktarımı, kendi profilini çizebilmesi ve pazar arayışında başarılı olabilmesi adına fuarlar düzenlenir. Bu fuarlarda katılımcı olarak yer alan firmalar için bir pazar rekabeti başlar. Bu rekabette, firmaların tüm ürünlerini ve hizmetlerini detaylı bir şekilde tanıtması ve diledikleri marka görüntüsüne erişmesi mümkün olur. Şirketler böylelikle çeşitli fuarlara katılım sağlayarak hedeflenen müşteriler ile doğrudan bir iletişim kurma fırsatı elde eder. Satıcı ve alıcı arasında yüz yüze ilişkiyi sağlayan fuarlar, şirketleriniz için birebir tanıtımda önemli bir kanal görevi görür.


Şirketlerin Fuar Katılımlarından Kazançları

Şirketler, kendi sektörlerine uygun bir şekilde fuar katılımları ile doğru bir iletişim kurarak markalarını müşteriye sunar. Hizmetin veya ürünün sunulduğu müşterileriniz için ilgi çeken ve sorulara cevap niteliği taşıyan bir fuar standı kurmanız gerekir. Stant üzerinde sergilenen üründen veya hizmetten, şirket tanıtımınızı güçlendirecek her türlü unsura kadar her şey fuar katılımcılarına hitap etmelidir. Katılımcıların ilgisini çeken sunum neticesinde detaylı bilgi sağlanması ile markanız kendi adını duyurmuş olur. İş ortamındaki dinamikliği, enerjikliği, yaratıcılık ve uyumu karşı tarafa net bir şekilde ileten şirketler sektörde en çok tercih edilen şirketler arasındaki yerini alır. Şirketleriniz, fuar ortamlarındaki tüm imkanları başarılı bir şekilde kullandığı takdirde yeni bir iç pazar veya yeni bir ülke pazarına başarılı bir şekilde giriş yapma imkanına sahip olur.

Fuar Katılımı Neden Önemlidir?

Her şirket, kendi ürün ve hizmet skalası içerisinde fuar katılımı gerçekleştirmelidir. Sağlanan hizmete yönelik düzenlenen organizasyonlara, hedef kitle katılım göstereceği için markanız büyük bir avantaj sağlamış olur. Fuarların geçmişteki başarı oranları, bilinirlikleri, ölçeği ve müşterilerin ilgisi gibi etkenler hangi fuara katılmanız gerektiği konusundaki önemli kriterler arasında yer alır. Şirketlerinizin fuar tercihlerinde, fuar tarihleri ve potansiyel müşterilerin katılım yoğunluğu, ulaşımı, aktivitelerin ilgi çekici oluşu gibi konular da büyük önem taşır. Verimli bir fuar katılımı gerçekleştirmek için fuar ile ilgili olarak önceden bilgi sahibi olmak başarı kazanmada yardımcı bir rol oynar.


Fuar katılımlarınızdan beklentilerinizi önceden belirleyerek şirketinizin en yüksek verimi almasını sağlarsınız. Hedeflediğiniz ve belirlediğiniz bütçeye uygunluk ve karşılık alabileceğiniz hizmetlerin dahil olup olmadığı konularını göz önünde bulundurmalısınız. Fuar hazırlıklarında detaylı olarak bir çalışma yürüterek, fuar hazırlık aşamasında olası tüm sorunları elemiş olursunuz. Katılımcılarla görüşmelerde bir sorun yaşanmaması için stant tasarımı, personel iletişiminin doğruluğu, sunulan örnek ürünleri ve hizmetleri önceden kontrol etmelisiniz. Bu sayede fuar başarınız yükselmiş olur ve verimli bir pazarlama gerçekleştirebilirsiniz.

Fuara Katılmanın Şirkete Getirisi

Fuar katılımlarından sağlanan birçok getiri vardır. Bir şirketin hem tanıtımının yapılması hem de mevcut satış ve hizmetlerindeki verimliliği koruması için fuarlardaki etkinliği oldukça önemlidir. Bir fuarda yeni hizmet sağlama fırsatına sahip olduğunuz gibi, halihazırda var olan müşteri kitlenize hizmetlerin kaliteli devamlılığı açısından güven verme ortamınız da doğar. Şirketler, fuardaki çeşitli katılımcılara kendi aktif katılımları sayesinde ulaşarak ihracat ve ithalat imkanlarını artırabilir. Hizmetlerine ve ürünlerine yeni dağıtım kanalları veya iş ortakları edinebilir. Kendi şirket yapılarınızı geliştirme fırsatı edinmenizin yanı sıra, rakiplerinizin gelişmelerinden haberdar olarak farklı stratejilere de yönelebilirsiniz.


Alternatif ürünlerle ve hizmetlerle kıyas yapma imkanı edinen şirketler rakiplerin farklı fiyat, ambalaj, sunum ve dizayn gibi kendi markalarına adapte ettikleri özelliklerin tepkilerini de ölçme şansı yakalar. Bu sayede öz eleştiri yaparak markada çeşitli yeniliklere gitme yolu izleyebilir. Müşteri ve marka arasında kurulacak ilişkiye yönelik gelişmeler dışında, şirketlerinizin fuar katılımlarında kendi personellerinizi eğitmek ve motive ederek çalışma verimlerini yükseltmek gibi fırsatları da vardır. Şirketinizin fuar katılımları için fuarsepeti.com’un sektör deneyiminden ve uzman ekibinden her zaman destek alabilirsiniz.


Yorumlar:


Bu gönderiye hiç yorum yapılmamış. İlk yapan siz olun.Yorum Bırak: